AddOn AM1066D3QR8VRN/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1066MHz Registered ECC Quad Rank x8 1.35V 240-pin CL7 Very Low Profile RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 8GB DDR3-1066MHz quad rank registered ECC 1.35V 240-pin CL7 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Height
65in
Width
2in
Length
5in
AddOn
CAS Latency
CL7
Category
RAM Modules
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1066D3QR8VRN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Height
65in
2in
Length
5in
CAS Latency
CL7
Category
RAM Modules
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1066D3QR8VRN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Registered
Weight (approximate)
12 oz
2"