AddOn AM1066D3QR4VRN/32G x1 JEDEC Standard Factory Original 32GB DDR3-1066MHz Registered ECC Quad Rank x4 1.35V 240-pin CL7 Very Low Profile RDIMM - 627814-B21, 632208-001, 627810-B21, 628975-081, 632205-001, A0R61A, 90Y3101, 90Y3103, 90Y3206, A5272862, A
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.2in
Width
5.5in
Length
1.25in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Standard
DDR3-1066/PC3-8500
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 32GB
Number of Pins
240-pin
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
8 Oz
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.2in
Width
5.5in
Length
1.25in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Standard
DDR3-1066/PC3-8500
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V