AddOn AA800D2S6/2G x1 HP KT293UT Compatible 2GB DDR2-800MHz Unbuffered Dual Rank 1.8V 200-pin CL6 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This HP® KT293UT compatible 2GB DDR2-800MHz Dual Rank Unbuffered 1.8V 200-pin CL6 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
RAM Modules
Compatibility
HP NOTEBOOK TOUCHSMART IQ TX2
Country of Origin
China
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
Manufacturer Part Number
KT293UT-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
800 MHz
Memory Standard
DDR2-800/PC2-6400
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
1 x 2GB
Number of Pins
200-pin
Product Model
KT293UT-AA
Product Name
2GB DDR2 800MHZ 200-pin SODIMM F/HP Notebooks
Product Type
RAM Module
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
RAM Modules
Compatibility
HP NOTEBOOK TOUCHSMART IQ TX2
Country of Origin
China
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
800 MHz
Memory Standard
DDR2-800/PC2-6400
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
1 x 2GB
Number of Pins
200-pin
Product Model
Product Name
Product Type
RAM Module
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"