AddOn AA800D2N5/4G x1 JEDEC Standard 4GB DDR2-800MHz Unbuffered Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 4GB DDR2-800MHz Dual Rank Unbuffered 1.8V 240-pin CL5 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Height
65in
Width
2in
Length
5in
RAM Modules
Compatibility
AddOn Servers
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AA800D2N5/4G
Memory Size
4 GB
Memory Speed
800 MHz
DDR2 SDRAM
Number of Modules
1 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
4GB DDR2 800MHZ 240-pin DIMM F/Desktops
Compare
Contract Item
Description
Height
65in
Width
2in
Length
5in
RAM Modules
Compatibility
AddOn Servers
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AA800D2N5/4G
Memory Size
4 GB
Memory Speed
800 MHz
DDR2 SDRAM
Number of Modules
1 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Name