AddOn AA800D2N5/2G x1 JEDEC Standard 2GB DDR2-800MHz Unbuffered Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.05lb
Height
5.1in
Width
4.9in
Length
8.1in
Country of Origin
United States
Device Supported
Desktop PC
Form Factor
DIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
AA800D2N5/2G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
2 GB
Memory Speed
800 MHz
Memory Standard
DDR2-800/PC2-6400
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Pins
240-pin
Product Name
2GB DDR2 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Thickness
750 mil
Weight (approximate)
1.60 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Weight
0.05lb
Height
5.1in
4.9in
8.1in
Country of Origin
United States
Device Supported
Desktop PC
Form Factor
DIMM
6.5"
Manufacturer Part Number
AA800D2N5/2G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
2 GB
Memory Speed
800 MHz
Memory Standard
DDR2-800/PC2-6400
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Pins
240-pin
Product Name
2GB DDR2 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Thickness
750 mil
Weight (approximate)
1.60 oz
2"