AddOn AA800D2N5/2G x1 Dell A2810656 Compatible 2GB DDR2-800MHz Unbuffered Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell® A2810656 compatible 2GB DDR2-800MHz Dual Rank Unbuffered 1.8V 240-pin CL5 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Country of Origin
China
Device Supported
Workstation
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
A2810656-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
800 MHz
Memory Standard
DDR2-800/PC2-6400
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
1 x 2GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
2GB DDR2 800MHZ 240-pin DIMM F/Dell Desktops
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Country of Origin
China
Device Supported
Workstation
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
A2810656-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
800 MHz
Memory Standard
DDR2-800/PC2-6400
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
1 x 2GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"