AddOn AA667D2S5/2GB x1 JEDEC Standard 2GB DDR2-667MHz Unbuffered Dual Rank 1.8V 200-pin CL5 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.05lb
Height
0.01in
Width
2.2in
Length
6.5in
Country of Origin
United States
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
AA667D2S5/2GB
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
2 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Standard
DDR2-667/PC2-5300
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Pins
200-pin
Product Name
2GB DDR2 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Thickness
750 mil
Weight (approximate)
1.60 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Weight
0.05lb
Height
0.01in
2.2in
6.5in
Country of Origin
United States
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
6.5"
Manufacturer Part Number
AA667D2S5/2GB
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
2 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Standard
DDR2-667/PC2-5300
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Pins
200-pin
Product Name
2GB DDR2 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Thickness
750 mil
Weight (approximate)
1.60 oz
2"