AddOn AA667D2S5/2GB x1 HP EM995AA Compatible 2GB DDR2-667MHz Unbuffered Dual Rank 1.8V 200-pin CL5 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This HP® EM995AA compatible 2GB DDR2-667MHz Dual Rank Unbuffered 1.8V 200-pin CL5 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.5in
Width
2in
Length
7in
Country of Origin
China
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
Manufacturer Part Number
EM995AA-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
1 x 2GB
Number of Pins
200-pin
Product Name
2GB DDR2 667MHZ 200-pin SODIMM F/ HP/Compaq Notebooks
Product Type
RAM Module
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.5in
2in
Length
7in
Country of Origin
China
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
Manufacturer Part Number
EM995AA-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
1 x 2GB
Number of Pins
200-pin
Product Name
Product Type
RAM Module
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
2"