AddOn AA32C12864-PC400 x1 JEDEC Standard 1GB DDR-400MHz Unbuffered Dual Rank 2.5V 184-pin CL3 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 1GB DDR-400MHz Dual Rank Unbuffered 2.5V 184-pin CL3 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Country of Origin
United States
Device Supported
Motherboard
Form Factor
DIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
AA32C12864-PC400
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
1 GB
Memory Speed
400 MHz
Memory Standard
DDR400/PC3200
Memory Technology
DDR SDRAM
Memory Voltage
2.50 V
Number of Modules
1 x 1GB
Number of Pins
184-pin
Product Name
1GB DDR1 400MHZ 184-pin DIMM F/Desktops
Product Type
RAM Module
Thickness
750 mil
Weight (approximate)
1.60 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Country of Origin
United States
Device Supported
Motherboard
Form Factor
DIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
AA32C12864-PC400
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
1 GB
Memory Speed
400 MHz
Memory Standard
DDR400/PC3200
Memory Technology
DDR SDRAM
Memory Voltage
2.50 V
Number of Modules
1 x 1GB
Number of Pins
184-pin
Product Name
Product Type
RAM Module
Thickness
750 mil
Weight (approximate)
1.60 oz
Width
2"