AddOn AA2133D4DR8N/8G x1 JEDEC Standard 8GB DDR4-2133MHz Unbuffered Dual Rank x8 1.2V 288-pin CL15 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 8GB DDR4-2133MHz Dual Rank Unbuffered 1.2V 288-pin CL15 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.15lb
Height
0.8in
Width
1.7in
Length
2.7in
AddOn
CAS Latency
CL15
Category
RAM Modules
Country of Origin
United States
Error Checking
Non-ECC
Form Factor
DIMM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
2133 MHz
Memory Technology
DDR4 SDRAM
Memory Voltage
1.20 V
Number of Pins
288-pin
Product Name
8GB DDR4 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.15lb
Height
0.8in
1.7in
Length
2.7in
CAS Latency
CL15
Category
RAM Modules
Country of Origin
United States
Error Checking
Non-ECC
Form Factor
DIMM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
2133 MHz
Memory Technology
DDR4 SDRAM
Memory Voltage
1.20 V
Number of Pins
288-pin
Product Name
8GB DDR4 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
2"