AddOn AA1333D3S9/8G x1 JEDEC Standard 8GB DDR3-1333MHz Unbuffered Dual Rank 1.5V 204-pin CL9 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 8GB DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL9 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
6in
Width
2in
Length
7in
RAM Modules
Compatibility
Most laptops and notebooks that take 204-pin DDR3-1333MHz (and DDR3-1066Mhz) SODIMMS.
Country of Origin
United States
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
AA1333D3S9/8G
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Number of Pins
204-pin
Product Name
8GB DDR3-1333MHZ 204-Pin SODIMM F/Notebooks
Thickness
160 mil
Weight (approximate)
0.71 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
6in
2in
7in
RAM Modules
Compatibility
Country of Origin
United States
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
6.5"
Manufacturer Part Number
AA1333D3S9/8G
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Number of Pins
204-pin
Product Name
Thickness
160 mil
Weight (approximate)
0.71 oz
2"