AddOn AA1333D3S9/4G x2 Apple Computer MC702G/A Compatible 8GB (2x4GB) DDR3-1333MHz Unbuffered Dual Rank 1.5V 204-pin CL9 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Apple Computer® MC702G/A compatible 8GB (2x4GB) DDR3-1333MHz DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL9 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.75lb
Height
65in
Width
375in
Length
5in
RAM Modules
Compatibility
Apple MacBook Pro 15" 17" Notebooks
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
MC702G/A-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
204-pin
Product Model
MC702G/A-AA
Product Name
8GB KIT DDR3-1333MHZ 204-Pin SODIMM F/Apple
Product Type
RAM Module
Thickness
750 mil
Weight (approximate)
4 oz
Width
3.8"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.75lb
Height
65in
375in
5in
RAM Modules
Compatibility
Device Supported
Notebook
Form Factor
SODIMM
6.5"
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
204-pin
Product Model
Product Name
Product Type
RAM Module
Thickness
750 mil
Weight (approximate)
4 oz
3.8"