AddOn AA1333D3S9/2G x2 JEDEC Standard 4GB (2x2GB) DDR3-1333MHz Unbuffered Dual Rank 1.5V 204-pin CL9 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 4GB (2x2GB) DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL9 SODIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.1lb
Height
0.4in
Width
3.6in
Length
6.6in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
United States
Form Factor
SODIMM
Length
2.7"
Manufacturer Part Number
AA1333D3S9K2/4G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
4 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
2 x 2GB
Number of Pins
204-pin
Product Model
AA1333D3S9K2/4G
Product Name
4GB (2x2GB) DDR3 1333MHZ 204-pin SODIMM F/ Notebooks
Product Type
RAM Module
Thickness
160 mil
Weight (approximate)
0.71 oz
Width
1.3"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.1lb
Height
0.4in
3.6in
6.6in
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
United States
Form Factor
SODIMM
2.7"
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
4 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
2 x 2GB
Number of Pins
204-pin
Product Model
Product Name
Product Type
RAM Module
Thickness
160 mil
Weight (approximate)
0.71 oz
1.3"