AddOn AA1333D3S9/2G x1 Toshiba PA3918U-1M2G Compatible 2GB DDR3-1333MHz Unbuffered Dual Rank 1.5V 204-pin CL9 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Toshiba® PA3918U-1M2G compatible 2GB DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL9 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.7in
Width
2.1in
Length
6.7in
Country of Origin
China
Form Factor
SODIMM
Manufacturer Part Number
PA3918U-1M2G-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Pins
200-pin
Product Model
PA3918U-1M2G-AA
Product Name
2GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.7in
2.1in
Length
6.7in
Country of Origin
China
Form Factor
SODIMM
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Pins
200-pin
Product Model
Product Name
2GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
2"