AddOn AA1333D3S9/2G x1 Dell SNPV1RX3C/2G Compatible 2GB DDR3-1333MHz Unbuffered Dual Rank 1.5V 204-pin CL9 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell SNPV1RX3C/2G compatible 2GB DDR3-1333MHz 1.5V SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. Our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by the Magnuson-Moss Warranty Act to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
Non-ECC
Form Factor
SODIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
SNPV1RX3C/2G-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Pins
204-pin
Product Name
2GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
Non-ECC
Form Factor
SODIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
SNPV1RX3C/2G-AA
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Pins
204-pin
Product Name
2GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"