AddOn AA1333D3S9/2G x1 Dell A3761093 Compatible 2GB DDR3-1333MHz Unbuffered Dual Rank 1.5V 204-pin CL9 SODIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell® A3761093 compatible 2GB DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL9 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
65in
Width
2in
Length
5in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Compatibility
Dell Latitude Notebooks:
  • Latitude e5410
  • Latitude e5510
  • Country of Origin
    China
    Device Supported
    Notebook
    Error Checking
    Non-ECC
    Form Factor
    SODIMM
    Manufacturer Part Number
    A3761093-AA
    Manufacturer Website Address
    http://www.addoncomputer.com
    Memory Size
    2 GB
    Memory Speed
    1333 MHz
    Memory Technology
    DDR3 SDRAM
    Memory Voltage
    1.50 V
    Number of Modules
    1 x 2GB
    Number of Pins
    204-pin
    Product Name
    2GB DDR3 SDRAM Memory Module
    Product Type
    RAM Module
    Signal Processing
    Unbuffered
    Weight (approximate)
    8 Oz
    Width
    2"
    Compare
    Contract Item
    Description
    UNSPSC Code
    Weight
    0.5lb
    Height
    65in
    2in
    Length
    5in
    CAS Latency
    CL9
    Category
    RAM Modules
    Compatibility
    Dell Latitude Notebooks:
  • Country of Origin
    China
    Device Supported
    Notebook
    Error Checking
    Non-ECC
    Form Factor
    SODIMM
    Manufacturer Part Number
    A3761093-AA
    Manufacturer Website Address
    http://www.addoncomputer.com
    Memory Size
    2 GB
    Memory Speed
    1333 MHz
    Memory Technology
    DDR3 SDRAM
    Memory Voltage
    1.50 V
    Number of Modules
    1 x 2GB
    Number of Pins
    204-pin
    Product Name
    2GB DDR3 SDRAM Memory Module
    Product Type
    RAM Module
    Signal Processing
    Unbuffered
    Weight (approximate)
    8 Oz
    2"