AddOn AA1333D3N9/2G x3 JEDEC Standard 6GB (3x2GB) DDR3-1333MHz Unbuffered Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 6GB (3x2GB) DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 240-pin CL9 UDIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.75lb
Height
65in
Width
425in
Length
5in
Country of Origin
United States
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AA1333D3N9K3/6G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
6 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Standard
DDR3-1066/PC3-8500
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
3 x 2GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
6GB (3x2GB) DDR3 1333MHZ 240-pin DIMM F/ Desktops
Product Type
RAM Module
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.75lb
Height
65in
Width
425in
Length
5in
Country of Origin
United States
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AA1333D3N9K3/6G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
6 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Standard
DDR3-1066/PC3-8500
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
3 x 2GB
Number of Pins
240-pin
Product Name