AddOn AA1333D3N9/2G x1 JEDEC Standard 2GB DDR3-1333MHz Unbuffered Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 2GB DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 240-pin CL9 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.4lb
Height
0.6in
Width
6.4in
Length
1.9in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Compatibility
Notebook Memory
Country of Origin
United States
Device Supported
Notebook
Form Factor
DIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
AA1333D3N9/2G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
1 x 2GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
AA1333D3N9/2G
Product Name
2GB DDR3 1333MHZ 240-pin DIMM F/HP Desktops
Product Type
RAM Module
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
0.71 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.4lb
Height
0.6in
6.4in
1.9in
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Compatibility
Notebook Memory
Country of Origin
United States
Device Supported
Notebook
Form Factor
DIMM
6.5"
Manufacturer Part Number
AA1333D3N9/2G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
2 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
1 x 2GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
AA1333D3N9/2G
Product Name
Product Type
RAM Module
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
0.71 oz
2"